A pénz kialakulása
A pénz az árutermelés és az árucsere terméke, amely a felesleg, illetve hiány megjelenésével jött létre.
A kezdeti egyszerű vagy véletlen cserét egy általános értékforma foglalta el, ahol egy sokak által keresett és elfogadott, ritka vagy értékesnek tartott termék közvetítette a cserét, azaz általános csereeszközzé vált.
Egyre inkább az alacsony egységű, de egészében és részegységeiben egyaránt saját belső értékkel bíró áruk kezdtek csereeszközként funkcionálni.
A piac elvárásai a csereeszközre vonatkozóan:
- saját belső értékkel bírjon
- kis mennyiségben is nagy értéket képviseljen
- könnyen osztható legyen
- természetes formájában is esztétikus és könnyen kezelhető
- álljon ellen az időjárás viszontagságainak, ne korrodálódjék
- ne okozzon szállítási nehézséget.
Az arany minden követelménynek megfelelt, ezáltal "nagybetűs PÉNZ-zé" vált.
A pénz funkciói
1, Értékmérő / általános egyenértékes funkció: önálló értéke révén valamennyi áru értéke kifejezhető benne, megmutatja az árát.
2, Forgalmi eszköz funkció: a pénz és az áru egyidejűleg cserél helyet egymással. Nagyon fontos, hogy a forgalom lebonyolításához szükséges mennyiségben kell rendelkezésre állnia, mert ha kevesebb van, akkor az áruk és szolgáltatások egy része nem tud eljutni a termelőtől a fogyasztóhoz, ez a defláció, viszont, ha túl sok van, akkor a fogyasztók nem jutnak annyi áruhoz, amennyire kereslet mutatkozik, ez az infláció.
3, Fizetési eszköz funkció: az áru vásárlása és az ellenérték kifizetése időben elszakad egymástól. Megszűnik a közvetlen kapcsolat, ezáltal létrejön a hitel. Kialakul a pénzmozgásoknak egy áruktól független, önálló területe, azaz a jövedelmek áramlása. Pénzhelyettesítőként megjelent a bankjegy és a bankszámlapénz.
A bankjegy olyan fedezett, birtokosa számára biztonságot nyújtó pénz, amely értékállandóságáért a kibocsátó bankok (később jegybankok) felelősséget vállalnak. A bankjegykibocsátás állami monopólium, a kibocsátott bankjegyek törvényes fizetőeszközök, azokat mindenki köteles elfogadni.
4, Felhalmozási vagy megtakarítási eszköz funkció: rövidebb vagy hosszabb ideig felhalmozódik, azaz nem kerül elköltésre. Elhalasztott keresletet fejez ki, melyet elősegít a megtakarítási hajlandóság ösztönzése.
5, Világpénz: a pénz nemzetközi kapcsolatokban is ugyanolyan funkciót lát el, mint belföldön. Például kulcsvaluták, közös valuták.
Pénznek tehát azt a különleges árut nevezzük, ami a fenti feladatokat maradéktalanul képes ellátni. A pénz a legforgalomképesebb, leglikvidebb áru.